Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

Hudba

Zemřel Ivan Král

Spolupracoval s Davidem Bowiem, Patti Smith, kapelou Blondie. Hrál v legendárním klubu CBGB, zachytil newyorský underground včetně mladých hudebníků, z nichž se posléze staly světové superhvězdy.

Ve věku 71 let zemřel hudebník Ivan Král. Rodák z Prahy naposledy vydechl v neděli 2. února v americkém Michiganu, kde několik let žil. O smutné zprávě informovali české média. Příčina úmrtí zatím není známa.

Ivan Král se narodil 12. května 1948. Do USA emigroval v roce 1966. V roce 1975 se stal členem Patti Smith Group, s níž nahrál čtyři studiovky včetně kultovní Horses (1975). Se zpěvačkou také napsal množství písní, mezi nimi například Ask the Angels, Pissing in a River, Is not It Strange, Godspeed nebo Dancing Barefoot, kterou magazín Rolling Stone zařadil mezi 500 nejlepších skladeb všech dob.

Po rozpadu kapely se Král dostal do skupiny Iggy Pop, se kterým vydal alba Soldier (1980) a Party (1981). Později se podílel na nahrávkách Johna Waita nebo Johna Calea či formací Band of Outsiders a The Vipers. V roce 1987 vydal s kapelou Eastern Bloc album se stejným názvem. Po návratu do Československa produkoval studiovky interpretů jako Lucie, Mňága a Žďorp, Garage nebo Aneta Langerová.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Jako sólista má na kontě například alba Nostalgia (1995), Photoalbum (2001), Always (2014) či poslední Colors (2018). Za hudbu filmu k Cabriolet (2001) ho nominovali na Českého lva. Loni vyšel jeho autorizovaný životopis Neuvěřitelný Ivan Král.
Reklama
Reklama

Může se ti líbit

Reklama

You cannot copy content of this page