Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

Zajímavosti

Covid imunita člověku vydrží kolem šesti měsíců. Ale není vyloučené opětovné nakažení

Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a případní reinfekce. Ačkoliv se už našlo několik případů, kdy se lidé po prodělání covidu-19 nakazili podruhé, je jich zatím tak málo, že to na větší vědecké studie nestačí. Nyní se ale povedlo zjistit, jak dlouho imunita po vyléčení trvá.

Lidé, kteří se nakazili novým typem koronaviru SARS-CoV-2, by tento virus neměli znovu dostat nejméně šest měsíců. Vyplývá to z výzkumu vědců Oxfordské univerzity, o kterém informoval server Deutsche Welle.

Profesor David Eyre, který je jedním z autorů studie, považuje závěry za pozitivní. “Můžeme si být jisti, že alespoň v krátkodobém horizontu většina lidí, kteří covid-19 dostanou, neonemocní znovu,” uvedl.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Oxfordští vědci při studii analyzovali data 12.180 testovaných zdravotníků oxfordských univerzitních nemocnic během 30 týdnů. Studie ukázala, že u žádného z 1246 pracovníků s protilátkami se neobjevily symptomy onemocnění COVID-19. Pozitivně byli testováni tři zdravotníci, kteří však neměli žádné příznaky nákazy.

Vědci zdůraznili, že zatím nemají dostatečné množství údajů, aby mohli potvrdit, jestli se lidé mohou po uplynutí šesti měsíců od prvotní infekce znovu nakazit. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) studii uvítala a tvrdí, že její závěry pomohou lépe pochopit, jak funguje ochrana proti nemoci. “Skutečně doporučujeme výzkumníkům dělat takové studie,” řekl ředitel programu nouzových operací WHO Michael Ryan.

WHO dále uvedla, že spolupracuje s 50 zeměmi, v nichž probíhají studie na protilátky v různých testovacích skupinách, tedy jak mezi běžnou populací, tak mezi zdravotníky. 

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Zdroj: ČTK
Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

Rezervační očkovací systém proti koronaviru pro všechny se od 1. února nakonec nespustí. Informoval o tom na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. „Považuji za zbytečné otvírat...

News

Zmírnění protiepidemických opatření se v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví Jana Blatného očekávat nedá, je třeba uvolnit místa v nemocnicích. V pondělí vláda projedná...

News

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci covid-19 až po spuštění systému. Uvedl to dnes na...

News

Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat...

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page