Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Českou republiku pokryl sníh. Čekají nás teď mrazivé noci

Včera naše území zasáhlo od jihu trvalé a místy i vydatnější sněžení. Sněžilo i v nížinách a sněžení tak patřilo k těm vydatnějším za uplynulé roky. Celkové srážkové úhrny navíc neovlivňovala výrazněji nadmořská výška. Množství nového sněhu na horách je tak v porovnání s jinými srážkovými situacemi spíše nízké, ale ve středních a nižších polohách byly úhrny nového sněhu nadprůměrné. Nejvíce sněžilo na samotném jihu Čech a jihu Vysočiny. Zde napadlo od 15 do 20 cm sněhu. Na zbytku území to bylo od 5 do 15 cm sněhu. Výjimku tvoří Ústecký a Karlovarský kraj a nížinaté oblasti na jihovýchodě Moravy a ve Slezsku, kde sníh většinou vůbec nenapadl.

Na řadě stanic v Čechách a jihu Vysočiny leží nejvíce sněhu od února 2019. Například v Plzni a v Praze napadlo včera kolem 8 cm sněhu. Přitom za celý minulý rok 2020 bylo v Plzni nejvýše 5 cm sněhu a v Praze dokonce jen 2 cm. Více sněhu zde bylo naposledy v únoru roku 2019, kdy v Praze leželo přes 10 cm a v Plzni přes 20 cm. Podobně jsou na tom také profesionální meteorologické stanice například v Temelíně, Českých Budějovicích nebo v Přibyslavi a Kostelní Myslové na Vysočině. Nejedná se přitom o nijak nezvykle vysokou sněhovou pokrývku. Uplynulý rok byl jen extrémně chudý na sníh. 

V dalších dnech bude pokračovat chladné počasí s denními maximy kolem bodu mrazu. Sníh tak bude tát jen v nejnižších polohách. Pár centimetrů nového sněhu (hlavně na hory) ještě přinesou místní sněhové přeháňky.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Na naše území začal proudit studený vzduch od severu až severozápadu, a to znamená pozvolný pokles teplot. Už dnes teploty většinou nepřesáhnou 2 °C, místy se dočkáme i ledového dne, kdy maxima nevystoupí nad nulu. A v dalších dnech čekejme ještě o něco chladnější dny – víkendová maxima spíš ojediněle přesáhnou 0 °C. O něco výrazněji se ochlazení projeví během nocí, které by měly být už od té nadcházející na celém území mrazivé. Minima čekejme většinou mezi -2 °C a -7 °C, ale v místech s malou oblačností a se sněhovou pokrývkou můžeme výjimečně naměřit i teploty pod -10 °C (a to nejen v horských oblastech). Zatím to vypadá, že nejchladněji bude v noci z neděle na pondělí (minima by mohla klesnout až pod -10 °C). Od úterý by se mělo začít oteplovat.
Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

V noci na dnešek přes naše území přešla fronta z Německa, kterou doprovázely i bouřky. Ty se již během včerejšího odpoledne a večera vyskytovaly...

News

Závěr roku 2020 přinese poněkud nižší teploty, než jsme byli v uplynulých dnech tohoto týdne zvyklí. Po mrazivém ránu maxima vyšplhají na 0 až...

News

Zima se během vánočních svátků přihlásí o své slovo.

News

Míří na nás pravé prosincové počasí.

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page