Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Donald Trump má blokovaný Twitter účet. Facebook zase smazal jeho video

Sociální sítě Facebook a Twitter v noci na dnešek tvrdě zakročily proti účtům amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s nepokoji ve Washingtonu. Twitter poprvé prezidentův účet zablokoval, a to nejméně na 12 hodin. Podmínkou pro opětovné zpřístupnění bylo odstranění tří příspěvků, které “vážně porušovaly” pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. To odstranil také facebook, protože prý mohlo zvýšit riziko násilí.

Trump ve videu neodsoudil počínání svých příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu a narušili schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb. Šéf Bílého domu sice výtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za “velmi výjimečné” a opakoval nepravdivé tvrzení o “ukradených” volbách.

“Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo,” uvedl o videu viceprezident Facebook Guy Rosen. Hovořil přitom o “krizové situaci”, v níž se přijímají “patřičná krizová opatření”.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Výjimečné kroky činil také Twitter, kde má Trumpův hlavní účet skoro 89 milionů sledujících. Kromě zmíněného videa stáhl také dva klasické příspěvky, v jednom z nich Trump naznačoval, že násilní demonstranti jsou “skvělí patrioti, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě”.

“Požádali jsme o odstranění tří dnes (ve středu) nahraných tweetů účtu @realDonaldTrump kvůli opakovanému a vážnému porušení pravidel o občanské integritě,” uvedl bezpečnostní účet Twitteru. Po uvedeném zákroku nastupuje automatická blokace účtu, která skončí 12 hodin po odstranění příspěvků. Podle informací agentury Bloomberg už Trump požadavek splnil a ještě dnes tedy bude moci znovu tweety přidávat.

Twitter dodal, že další porušování pravidel ze strany končícího amerického prezidenta vyústí v trvalé uzamčení jeho profilu. Zásah proti Trumpovi přitom nebyl jediným opatřením dané sociální sítě v souvislosti s dramatickým vývojem ve Washingtonu. Společnost ve středu ohlásila, že zvažuje “další vystupňované kroky” ve snaze vymáhat dodržování zásad své platformy. Američtí novináři upozorňovali, že zablokován byl také účet Lina Wooda, což je prominentní právník, který v posledních týdnech vytrvale propaguje konspirační teorie o spiknutí proti prezidentu Trumpovi.

Americký Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly být formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivých států a vyhlášen vítěz voleb, kterým je demokrat Joe Biden. Trump však svou prohru i po dvou měsících odmítá uznat a v posledních dnech nabádal své příznivce k protestům. Ve středu vystoupil na manifestaci u Bílého domu, přičemž vyzval přítomné, aby se následně vydali ke Kapitolu.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Po vniknutí demonstrantů na půdu Kongresu řada lidí na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy” “Chápu vaši bolest, Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny”.

Při nepokojích v Kapitolu zemřeli čtyři lidé, podle listu The Wall Street Journal více než desítka policistů utrpěla zranění a Trumpovi příznivci také napáchali materiální škody. Podle mnohých za události nese zodpovědnost především hlava státu, která soustavně šíří dezinformace o volbách. “Tohle dnes způsobil prezident, tohle povstání,” řekl republikánský senátor Mitt Romney.


Zdroj: ČTK

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

Filmy & seriály

Uživatelé sociálních sítí požadují po tvůrcích filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, aby vystřihli scénu s Donaldem Trumpem. Iniciativu podpořil i herec Macaulay Culkin, který...

News

Policie amerického Kapitolu oznámila, že středeční násilí má pátou oběť. Zraněním způsobeným během vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu podlehl policista ze...

News

Mezi oběťmi byla Ashli Babbitt, 35letá veteránka amerického letectva a velká podporovatelka Donalda Trumpa.

News

Americký Kongres dnes potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb a učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena jako nového prezidenta USA. Po středečních...

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page