Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Kongres USA potvrdil vítězství, že Joe Biden bude 46.prezidentem

Americký Kongres dnes potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb a učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena jako nového prezidenta USA. Po středečních nepokojích na půdě washingtonského Kapitolu a odmítnutí republikánských námitek oznámil dokončení certifikačního procesu viceprezident Mike Pence, informuje agentura Reuters.

Končící prezident Donald Trump poté avizoval “spořádané” předání Bílého domu novému nájemníkovi, opět ale výsledek voleb zpochybňoval.

Biden při prosincovém hlasování volitelů získal v souladu s výsledky lidového hlasování 306 hlasů, zatímco republikánský prezident 232. Snahy republikánů o změnu tohoto výsledku ztroskotaly a Biden se úřadu v Bílém domě ujme po složení přísahy 20. ledna.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Dokončení formalizace Bidenova vítězství předcházely události, které nemají v moderních dějinách USA obdoby. Velká část republikánských členů Kongresu se stavěla proti uznání volitelských hlasů z některých států a po zahájení společného zasedání obou komor vypukly na Kapitolu nepokoje, při nichž podle médií přišli o život čtyři lidé.

Bezpečnostním složkám se nakonec podařilo obnovit pořádek a zákonodárci pak v brzkých ranních hodinách po rychlém zamítnutí námitek oficiálně uzavřeli volební proces. “Kongres formálně potvrdil volební vítězství Joea Bidena po dni, během něhož se z tradičního ceremoniálu stala noční můra v podobě bezprecedentního politického teroru,” napsala agentura AP.

“Přestože naprosto nesouhlasím s výsledkem voleb… 20. ledna dojde ke spořádanému přechodu,” reagoval prostřednictvím mluvčího prezident Trump. Ten stále neodsoudil středeční počínání svých příznivců a ani po dvou měsících nepoblahopřál Bidenovi k vítězství, nicméně dnes poprvé jasně uvedl, že se jeho úřadování chýlí ke konci.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

“Jakkoli to představuje konec nejlepšího prvního funkčního období v prezidentské historii, je to pouze začátek našeho boje za to učinit Ameriku znovu skvělou!” uvádí prezidentovo prohlášení.


Zdroj: ČTK

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

Filmy & seriály

Uživatelé sociálních sítí požadují po tvůrcích filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, aby vystřihli scénu s Donaldem Trumpem. Iniciativu podpořil i herec Macaulay Culkin, který...

Osobnosti

Hymnu Spojených států při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena zazpívá popová hvězda Lady Gaga a na netradičně komorním ceremoniálu příští týden vystoupí také zpěvačka...

News

Policie amerického Kapitolu oznámila, že středeční násilí má pátou oběť. Zraněním způsobeným během vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu podlehl policista ze...

News

Mezi oběťmi byla Ashli Babbitt, 35letá veteránka amerického letectva a velká podporovatelka Donalda Trumpa.

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page