Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Podrobné informace: Registrace na očkování proti koronaviru startují

Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 08:00. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to řekl premiér Andrej Babiš.

Hlásit se mohou přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci se mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) hlásit dál přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna nebo nejpozději 22. ledna.

“Důvodem je to, aby se někdo nepokoušel podvádět. Během víkendu bude systém provázaný s databází zdravotníků v ČR,” řekl ministr k pozdější registraci pro zdravotnické profese. Pomoci seniorům s přihlašováním mohou také například praktičtí lékaři, jedná se i o lékárnách. Nevadí, ani když pro první ověření použijí vícekrát stejné telefonní číslo. Podle vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly se systém testuje a velký nápor zájemců by v pátek měl vydržet.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Pořadí bude určovat rychlost přihlášení. Zájemce o očkování nejprve na webu při vstupu do formuláře zadá telefonní číslo, na které mu přijde PIN kód pro potvrzení, což je bezpečnostní opatření proti neoprávněnému přihlašování ze strany robotických počítačových programů. Přihlášený bude poté zadávat jméno, trvalé bydliště, rodné číslo a číslo a název své zdravotní pojišťovny, vybere také preferované místo, kde se chce nechat očkovat.

“Registrace a rezervace nemusí nutně proběhnout ve stejném termínu. Určitě se nestane, že všichni lidé, kteří se zaregistrují hned první den, dostanou termín, protože vakcín je omezení množství,” řekl Blatný. Až očkovací centrum vypíše první volné termíny, bude si je moci přihlášený zájemce rezervovat. Registrační systém ho na to upozorní v SMS a přijde mu další kód, kterým svou rezervaci potvrdí. Termín podání druhé dávky systém vytvoří automaticky, bude možné ho upravovat.

Očkování v různých centrech může být podle jejich kapacit či dodávek vakcíny zahájeno v různý čas. Kolik termínů bude k dispozici, není podle Blatného jasné. Nyní funguje 31 center při velkých nemocnicích a zapojila se i některá menší zařízení. Týdně přijde do ČR asi 70.000 dávek. Postupně budou centra očkovat zároveň dál zdravotníky a lidi v domovech, od neděle i druhou dávkou. Dál mají vznikat také velkokapacitní centra například v kulturních domech, sportovních halách nebo dalších místech s možností parkování většího množství lidí.

Přípravu rezervačního systému kritizovali krajští hejtmani. Například podle předsedy Asociace krajů ČR nebylo možné si předem vyzkoušet nápor, který může po spuštění přihlašování vzniknout. Přístup do systému většina dostala v pondělí, mohli si ale vyzkoušet jen fiktivní registraci k očkování nebo správu údajů, která budou upravovat přímo jejich očkovací centra. Příští týden bude podle Blatného dostupný i přehledový systém volných míst podobně jako pro antigenní testy.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Do středečního podvečera nahlásila centra v Česku téměř 71.000 očkovaných. Nově musí centra každého nahlásit do systému v den, kdy byl očkován. Dodáno bylo dosud 196.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech a 8400 od firmy Moderna.

Náhradníci k očkování mohou být jen z lidí s nárokem

Pokud v očkovacím centru bude zbývat vakcína kvůli lidem, kteří se na rezervovaný termín nedostaví, musí být náhradníci podle ministra Blatného jen z lidí, kteří mají přednostní nárok jako zdravotníci nebo senioři nad 80 let.

“Počty nebudou příliš velké, protože vakcína se ředí a podává až přímo na očkovacích místech,” uvedl ministr k dávkám, které mohou zbývat. Z jedné rozmražené lahvičky od firem Pfizer a BioNTech je třeba vyočkovat rovnou pět až šest dávek, nemůže se dál skladovat. “Nemocnice mají a mohou mít seznamy náhradníků, ale nesmí to být lidé, kteří by nesplňovali tato kritéria,” dodal.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

V prioritní skupině pro očkování je asi 830.000 lidí, senioři nad 80 let, lidé žijící v domovech důchodců a domovech se zvláštním režimem a všichni zdravotníci. Z dobrovolníků pracujících v nemocnicích mají podle Blatného nárok na přihlášení přednostně jen lidé, kteří jsou v databázi zdravotníků nebo je mohou naočkovat přímo zdravotnická zařízení, kde pracují.

Po nich následuje druhá přednostní skupina, kterou tvoří už více než 3,7 milionu lidí. Jsou mezi nimi vybrané profese, například policisti nebo učitelé, ale také starší 65 let a chronicky nemocní s vybranými nemocemi.

Ministr také vyjasňoval některé nejasnosti, které se týkají očkování této skupiny. Mezi prioritní skupinou jsou například také pečující o osobu, která patří do rizikové skupiny, například seniora nebo zdravotně postiženého. Podle Blatného bude možné zkontrolovat, zda o někoho pečují, podle seznamu lidí, kteří jako pečující pobírají příslušnou sociální dávku.

Co je potřeba vyplnit ve formuláři:

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Na potřebě centrální registrace ministerstvo trvá – chce mít pod kontrolou, kdo a kde byl očkován. Samotné zapsání má přitom značit dobrovolný zájem o vakcínu.

Podle metodiky očkování, kterou má redakce k dispozici, by administrativa spojená s registrací a s poučením měla trvat do 5 minut.

  • Při vstupu do formuláře je třeba vyplnit telefonní číslo a kód, který je na toto číslo následně zaslán. „Touto metodou je omezena možnost útoku na web a zároveň ověřeno telefonní číslo,“ píše se ve vládním dokumentu.
  • Osmdesátníci nemusí kromě jména, věku, rodného čísla, čísla pojištěnce či zdravotního stavu vyplňovat mnoho podrobnějších informací – mají na dřívější aplikaci vakcíny nárok právě díky vysokému věku. Na místě se následně prokážou občanským průkazem.

Kromě zmíněných údajů by lidé měli vyplnit také volbu preferovaného očkovacího místa. Na závěr už zbývá jen vše zakončit potvrzením čestného prohlášení.

  • Co se týče informací o zdravotním stavu, ve formuláři jsou například následující možnost: cukrovka, obezita, závažné dlouhodobé onemocnění plic, ledvin, nebo jater, nádorové onemocnění krevního nebo lymfatického systému či vysoký krevní tlak. 

Na stráce zaškrtnete políčka, která vašem zdravotnímu stavu odpovídají. Následně potvrdíte čestné prohlášení, že uvedené údaje jsou pravdivé a odešlete žádost, následně obdržíte potvrzení registrace a přejdete k samotné rezervaci termínu.

  • Pro rezervaci konkrétního termínu by vám opět měla přijít přes SMS a další PIN. Rezervace termínu probíhá na stránkách reservatic.com/ockovani. Pro vstup do něj budete potřebovat číslo pojištěnce a PIN kód.
  • Následně si budete moci z katalogu očkovacích míst vybrat to nejblíže k vám. Poté si zakliknete termín, který vám bude nejvíce vyhovovat. Jakmile si svůj termín vyberete a potvrdíte, proces registrace a rezervace termínu pro vás končí. Pokud jste vyplnili e-mail, obdržíte potvrzení o platné rezervaci i e-mailem. Potvrzení o platné rezervaci si můžete uložit nebo vytisknout kliknutím na tisk do PDF.
  • Termín druhé dávky se podle ministerstva zdravotnictví vytvoří automaticky za 21 dní ve stejný čas. Podle Blatného je možné druhý termín upravit tak, aby vám vyhovoval. 

„Nějaký termín je ale potřeba ustanovit, aby bylo možné plánovat,“ uvedl.  Jakmile se některé vakcíny na očkovacích místech uvolní, přijde vám SMS zpráva s druhým číselným kódem, kterým se opět přihlásíte do systému a vybere si z nabízených termínů.

  • Posledním bodem po očkování je zisk certifikátu. Ten bude zaznamenán v Portálu občanu. Certifikát občan obdrží od očkujícího místa v papírové podobě po aplikaci druhé dávky vakcíny.  
  • „Certifikát občan obdrží od očkovacího místa v tištěné i elektronické podobě,“ upřesnil Blatný. Heslo k certifikátu zaslaného e-mailem dostanou lidé prostřednictvím SMS. Potvrzení o očkování si později budete moci vyzvednout i na Czech POINTu.

Zdroj: ČTK, seznamzpravy.cz

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

Vláda dnes prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila Sněmovna. O rozhodnutí vlády ČTK informoval vicepremiér Jan...

Hudba

Tradiční festival Glastonbury 2021 byl opět zrušen kvůli pandemii koronaviru, oznámili Michael a Emily Eavis. Festival bude již druhé léto po sobě zrušený. Už...

News

Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19. Nově registrovaní dostanou SMS s upozorněním až...

News

Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku....

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page