Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

Tech

Uživatelé hromadně opouštějí WhatsApp kvůli novým podmínkám

Uživatelé WhatsAppu začínají hromadně přecházet na alternativní aplikace určené ke komunikaci poté, co aplikace společnosti Facebook WhatsApp zavedla nová pravidla používání osobních údajů. Ty dávají mateřské společnosti, tedy Facebooku, přístup k osobním údajům uživatelů.

Turecký úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil vyšetřování společnosti Facebook a jeho aplikace WhatsApp. Vyšetřování souvisí s novými pravidly ochrany osobních údajů. Pokud uživatelé chtějí pokračovat v používání aplikace, nemají na výběr a musí je přijmout. Úřad proto bude prověřovat, zda nová politika ochrany osobních údajů nenarušuje antimonopolní zákony země.

estli budou nová pravidla schválená, společnost Facebook bude mít k dispozici osobní údaje uživatelů včetně telefonního čísla a polohy. Společnost tvrdí, že údaje hodlá využít ke studiu návyků a chutí svých uživatelů. Údaje prý budou dostupné jenom v rámci aplikace společnosti.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Negativní ohlas uživatelů donutil Facebook, aby udělil výjimku pro „evropský region“. To rozzlobilo turecké uživatele, kteří se rozhodli přejít na jiné aplikace k zasílání zpráv, jako jsou například BiP, Dedi, Signal a Telegram. Svůj záměr zaměnit populární aplikaci na zasílání zpráv sdíleli na Twitteru s hashtagem #WhatsAppSiliyoruz (#DeletingWhatsApp).

Společnost Facebook se rozhodla představit nová pravidla ochrany osobních údajů navzdory tomu, že v roce 2016 čelila ostré kritice za únik údajů uživatelů, které měly být využity k ovlivnění jejich rozhodnutí ve volbách.

Údaje o více než 87 milionech uživatelů Facebooku sebrala známá a dnes již neexistující poradenská politická společnost Cambridge Analytica. Společnost údaje použila k tomu, aby zjistila, kteří voliči by mohli být ovlivněni ve prospěch určitých kandidátů.

kandál vypukl hned poté, co se o tom dozvěděla veřejnost. Facebook čelil nespočetným kontrolám, jak zachází s osobními údaji.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Společnosti také navrhovali, aby se rozdělila na části. Americká Federální obchodní komise (FTC) a 48 států podaly v prosinci 2020 protimonopolní žaloby. Chtěli dosáhnout rozdělení aktiv společnosti, jednalo se především o aplikaci pro sdílení fotografií Instagram a aplikaci pro odesílání rychlých zpráv WhatsApp.

Předmětem dalších žalob je zakázat společnosti Facebook potlačovat konkurenci a dosáhnout toho, aby společnost po dobu vyšetřování nevytvářela nové fúze společnosti v hodnotě přesahujících 10 milionů dolarů.

Změna podmínek WhatsAppu způsobila nespokojenost v řadách samotných uživatelů i u odborné veřejnosti. Mnozí vyzývají k opuštění WhatsAppu, mezi nimi například americký disident Edward Snowden, ředitel Twitteru Jack Dorsey nebo nejbohatší člověk na planetě Elon Musk.

Přejděte na Signal, radí Elon Musk

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Ten ve svém posledním tweetu dokonce vyzval lidi, aby z WhatsAppu přešli na platformu Signal, což je komunikátor, který staví na podobných principech jako kdysi WhatsApp. Signal zabezpečuje internetovou komunikaci s koncovým šifrováním, skrze kterou lze zasílat textové zprávy, obrázky video, apod.

Nevinný tweet Elona Muska způsobil tak velký zájem o Signal, že její provozovatelé musí bojovat s náporem uživatelů, síť například nestíhá automaticky rozesílat verifikační kódy.

Každopádně provozovatelé sítě zájem o nové uživatele těší a slibují, že v aplikaci Signal nikdy nebudou reklamy, jelikož data uživatelů patří pouze jim. To ovšem WhatsApp sliboval také, než jej Facebook v roce 2014 koupil.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

Tech

Již prvního ledna mohou někteří majitelé starší mobilů pocítit omezení funkcí nebo dokonce přijdou kompletně o tuto službu, kdy aplikace nebudou možná fungovat, případně...

Tech

Aplikace WhatsApp, která patří sociální síti Facebook, tento měsíc spustí novou službu, a to zasílání zpráv, které se po sedmi dnech vymažou. Podobnou možnost...

News

Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili dnes jeho letošní ročník. ČTK to za pořadatele oznámila Nikola Lörinczová. Prymula...

Reklama

You cannot copy content of this page