Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

V Česku se prodlužuje lockdown zatím do 22.ledna. Pak mohou přijít ještě zpřísnění

Situace s pandemií u nás se vůbec nelepší. Naopak se razantně zhoršuje, proto opatření nelze uvolňovat.

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna, Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný novinářům řekl, že pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla do počtu nově nakažených příznivě promítnout opatření přijatá koncem prosince.

Současně ministr nevyloučil další zpřísnění opatření. Vládu chce v pondělí informovat o omezeních v sousedních zemích. Záležet bude na vývoji epidemie, uvedl na dotaz, zda neuvažuje například o omezení návštěv v domácnostech.

K 22. lednu by měl podle rozhodnutí Sněmovny v Česku vypršet nouzový stav, vláda podle Blatného dnes rozhodla i s ohledem na to. Za velmi pravděpodobné ministr považuje, že vláda bude muset znovu žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Současná pravidla, mezi něž patří i zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech, uzavření služeb a řady obchodů či omezení výuky ve školách, v zemi platí od 27. prosince. Vláda opatření přijala před vánočními svátky, platit měla do 10. ledna. Počty nově nakažených ale v posledních dnech dosahují rekordních maxim od březnového vypuknutí epidemie.

Testy ve středu odhalily 17.668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, to je také dosud nejvíc. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7143 lidí s covidem, asi o dvě stovky méně než předchozí den, z nich 1061 je ve vážném stavu.

Plošné antigenní testování bude pokračovat i po 15. lednu

Plošné antigenní testování na nový typ koronaviru bude pokračovat i po 15. lednu. Podle ministerstva zdravotnictví se daný typ testování osvědčil zejména při odhalování nakažených lidí bez příznaků. Do dnešního rána bylo antigenních testů v ČR provedeno přes 950 000. „I nadále po 15. lednu budou prováděny antigenní testy, které budou pro občany k dispozici bezplatně, budou hrazeny ze zdravotního pojištění a bude možnost je provádět opakovaně jako dosud,“ řekl Blatný. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26 700 nakažených, z nichž přes 10 300 bylo bez příznaků.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Vláda umožní návštěvy ve zdravotnických zařízeních

Vládní opatření nově umožní návštěvy v nemocnicích. „V zařízeních dlouhodobé a následné péče bude nutný negativní test na covid-19 a respirátor,“ řekl Blatný. V případě lůžek akutní péče budou vyžadována hygienická a protiepidemická opatření, zejména respirátory. Vládní krizové opatření aktuálně návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních zakazuje. Výjimku mají návštěvy u nezletilých, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění. Při splnění podmínek je možná i přítomnost další osoby u porodu.

Skiareály zůstanou zavřené, Havlíček chystá kompenzace

Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) po jednání vlády: „Pokoušel jsem se navrhnout variantu, kdy by za určitých podmínek bylo možné umožnit provoz skiareálů. Na druhou stranu respektuji argumenty o počtu nakažených. Byl jsem pověřen vládou, abych okamžitě začal připravovat speciální program pro lyžařské areály. Ještě dnes odpoledne se sejdeme s premiérem a začneme formovat parametry dokumenty, v pondělí ho chceme schválit. Horská střediska totiž mohou fungovat jen v několika měsících, ne-li týdnech, kdy musejí vydělat na zbytek roku. Jedná se o 450 skiareálů v České republice. České ekonomice přinášejí 13 miliard do rozpočtu, zaměstnávají 45 tisíc lidí. Nejde o segment, který bychom měli jakkoliv opomíjet.“

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

O otevření restaurací ani neuvažujeme

„V restauracích lidé nemohou mít roušky kvůli konzumaci jídel a nápojů. Je prokázáno, že v nich dochází zhruba ke dvojnásobnému šíření viru než jinde. O jejich otevření tedy neuvažujeme, podobně jako žádné jiné státy, v nichž je situace s epidemií podobná jako u nás,“ řekl Blatný.

Blatný: Mohou přijít další zpřísnění

Pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla do počtu nově nakažených příznivě promítnout opatření přijatá koncem prosince. Současně ministr nevyloučil další zpřísnění opatření. Vládu chce v pondělí informovat o omezeních v sousedních zemích. Záležet bude na vývoji epidemie, uvedl na dotaz, zda neuvažuje například o omezení návštěv v domácnostech. K 22. lednu by měl podle rozhodnutí Sněmovny v Česku vypršet nouzový stav, vláda podle Blatného dnes rozhodla i s ohledem na to. Za velmi pravděpodobné ministr považuje, že vláda bude muset znovu žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, protože po 22. lednu podle něj budou v zemi dál třeba silná opatření.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Zdroj: ČTK, seznamzpravy.cz
Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES, s jehož využitím se řídí opatření proti koronaviru, bude vláda jednat asi ve...

News

Rezervační očkovací systém proti koronaviru pro všechny se od 1. února nakonec nespustí. Informoval o tom na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. „Považuji za zbytečné otvírat...

News

Zmírnění protiepidemických opatření se v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví Jana Blatného očekávat nedá, je třeba uvolnit místa v nemocnicích. V pondělí vláda projedná...

News

Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci covid-19 až po spuštění systému. Uvedl to dnes na...

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page