Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Ve Washingtonském Kapitolu zemřeli čtyři lidé po útoku Trumpových příznivců

Mezi oběťmi byla Ashli Babbitt, 35letá veteránka amerického letectva a velká podporovatelka Donalda Trumpa.

Očekávané oficiální vyústění amerických prezidentských voleb dnes vystřídal chaos, který řada politiků i komentátorů označuje za bezprecedentní v moderních amerických dějinách. Společné zasedání obou komor Kongresu ke stvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách narušili příznivci jeho soupeře, prezidenta Donalda Trumpa, kteří na několik hodin ovládli budovu Kongresu.

Jedna žena utrpěla střelné zranění, poraněno bylo při potyčkách také několik policistů. Policie rovněž nalezla a zneškodnila výbušninu v hlavním sídle Republikánské strany, kvůli podobné hrozbě evakuovala také sídlo demokratů. Na místě zasahovala národní garda i federální pořádkové síly. Podle úřadů se již budovu Kapitolu podařilo vyklidit a policie rozhání zbytky demonstrantů slzným plynem před mimořádným zákazem vycházení, který ve Washingtonu začne platit o půlnoci SEČ.

Při útoku také došlo ke zranění 14 policistů, přičemž dva z nich museli být převezeni do nemocnice. Jeden utrpěl velmi vážná poranění poté, co ho napadl dav protestujících. V souvislosti s obsazením Kapitolu muselo být podle Roberta Conteeho zatčeno 53 lidí.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Trump opakovaně odmítá uznat výsledky listopadových voleb a bez důkazů tvrdí, že vzešly z podvodů. Zopakoval to dnes před svými příznivci společně s poznámkou, že nikdy neuzná svou prohru.

Dav se následně přesunul před budovu Kongresu, kde začalo jednání k oficiálnímu potvrzení vítězství Trumpova soupeře, demokrata Bidena. Podle reportérů televize PBS byla atmosféra stále více vyhrocená, několik stovek demonstrantů poté protrhlo bezpečnostní zábrany. Demonstranti následně ovládli celé prostranství před budovou.

Někteří se začali dobývat také do budovy a obě komory Kongresu, které v tu chvíli separátně projednávaly námitky republikánů ke sčítání hlasů v Arizoně, přerušily jednání. Ochranka následně členům Kongresu nařídila nasadit plynové masky, protože uvnitř budovy použila slzný plyn.

Všichni zákonodárci včetně viceprezidenta Mikea Pence se dostali do bezpečí. Protestující podle zpráv reportérů z místa však například zdemolovali vybavení kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a ničili i vybavení novinářů, které Trump jen několik hodin předtím znovu označil za “nepřátele státu”.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Celý svět během noci sledoval vpád příznivců končícího prezidenta USA Donalda Trumpa do washingtonského Kapitolu, při němž zemřeli čtyři lidé. Jde o výsledek dlouhodobě hromaděné frustrace, kterou v hlavách svých příznivců odcházející hlava státu několik týdnu podněcovala. A podle mnoha médií je ta tím pádem za celou situaci plně odpovědný.

Někteří to nazývají šílenstvím, jiní poslední kapkou. K chaosu, který mnoho politiků i novinářů označuje za v moderních amerických dějinách ojedinělý či šokující, došlo při zasedání obou komor Kongresu.

Ty měly potvrdit vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Zatímco pro mnoho většinu Američanů mělo jít o den, kdy se konečně oficiálně rozhodne o konci Donalda Trumpa, jeho zarytí příznivci jej využili k nepokojům a na několik hodin ovládli budovu Kongresu.

Není divu. Sám Trump podle BBC několik týdnů předem poukazoval na 6. leden jako na den zúčtování, vyzýval podporovatele, aby přišli do Washingtonu, a tlačil na Mik Penceho, aby ho na poslední chvíli podržel.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

“Jediné, co musí Mike Pence udělat, je poslat je (hlasy) zpátky státům, a vyhráli jsme. Udělej to Mikeu,” napsal například Trump. To se ale nestalo. Pence mu naopak vzkázal, že není možné, aby v Kongresu zablokoval potvrzení výsledku prezidentských voleb. A právě on předsedal společnému zasedání obou komor Kongresu.

V posledních týdnech nejde o nic nového. Trump opakovaně odmítá uznat výsledky listopadových voleb a tvrdí, že došlo k podvodu. Důkazy žádné nepředložil, toto tvrzení ale zopakoval i včera před svými příznivci. V jedné z chvil, kdy kopal všude kolem sebe.

“Nikdy se nevzdáme. Naše země toho má už dost. Nemůžete uznat prohru, jde o krádež,” burcoval Trump a kritizoval útočil na média, technologické společnosti, majitele sociálních sítí i politiky. Zkrátka všechny, kteří nešli na ruku jeho myšlenkám.

Kritice se nevyhnuli ani někteří republikáni, kteří v posledních týdnech odmítli prezidenta podporovat. Právě osoba končící hlavy státu ale stranu rozklížila. To ostatně potvrdil i sám Trumpův syn, Donald Trump junior, který vyzval spolustraníky, aby se za jeho otce postavili, s tím, že “už to není jejich republikánská strana, je to republikánská strana Donalda Trumpa.”

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Zatímco se na veřejnosti odehrávala soukromá Trumpova show, politici Trumpa pohřbívali. Donald Trump totiž podle CNN přinesl do země rozdělení, nepokoje a nestabilitu. A mnoho politiků si podobně jako velká část veřejnosti přála, aby už Trump konečně ve své funkci skončil.

Ostatně například vůdce většiny Senátu Mitch McConnell si oblékl tmavý oblek a kravatu. Oděv, který se nosí na pohřeb. Podle BBC jednoduše přišel Donalda Trumpa pohřbít. 

“Pokud by byly tyto volby otočeny pouhým obviněním ze strany, která prohrála, vstoupila by naše demokracie do spirály smrti. Národ by už nikdy nepřijal další volby a každé čtyři roky by se bojovalo o moc, za každou cenu,” uvedl. 

Tváří v tvář konečné porážce ale Trumpovi i jeho podporovatelům došlo, že pokud se něco nestane teď, tak nikdy. Pro mnoho Trumpových příznivců byla podle Politica středa tou poslední kapkou. A vrhli se na Kapitol.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Dav lidí se k němu přesunul právě z Trumpova mítinku a atmosféra byla každou minutou vyhrocenější. Několik stovek demonstrantů následně poté protrhlo bezpečnostní zábrany a ovládlo celé prostranství před budovou.

Někteří se poté začali dobývat do budovy, a v tu chvíli bylo jasné, že situace je zlá. Ochranka ani hrstka policistů nedokázala demonstranty zadržet a další pořádkové síly byly na cestě. Obě komory Kongresu sice jednaly separátně, okamžitě ale přerušily jednání. 

Úřady povolaly do akce národní gardu, na místo dorazily pořádkové síly z Marylandu a Virginie, byli povoláni příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyhlášen dvanáctihodinový zákaz vycházení. Ani to ale nezabránilo škodám, z nichž ty největší byly na životech. Zemřeli čtyři lidé.

“Donald Trump způsobil toto povstání svými lži a konspiračními teoriemi o tom, že volby jsou zmanipulovány proti němu,” prohlásil podle Politica Scott Jennings, bývalý poradce prezidenta George W. Bushe. A nejde o ojedinělý názor.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

“Trump shromáždil své podporovatele a proměnili je v násilný, právo nerespektující destruktivní dav,” uvedla televize CNN. A navzdory urgentním výzvám, aby dosluhující prezident odvolal své příznivce, mu trvalo dvě a půl hodiny, než demonstrantům vzkázal, aby “šli domů”. I přesto si ale neodpustil další poznámku o volbách.

Nepokoje budou mít zcela jistě dohru, z nichž jedna už je na snadě. Od Trumpa se odvrací další jeho příznivci. Podle amerických televizí končí například členové štábu Melanie Trumpové. Výpověď podává manažerka Rickie Niceta nebo tisková mluvčí Stephanie Grisham. A spekuluje se o tom, že během následujícího dne odejdou i další členové Trumpovy administrativy.

“Poprvé za čtyři roky se zdá, že se Trumpova loajalita rozpadá. V Bílém domě padají výpovědi, dokonce i někteří republikáni vyzývali Trumpa k rezignaci, další loajalisté ho prosili, aby odstoupil,” píše Politico s tím, že Trump v tuto chvíli mlčí.  

Kdo naopak mluví jsou lidé, kteří nemají pochyby o tom, že končící prezident má na rukou krev a za nepokoje nese plnou odpovědnost. “Prezident způsobil, že k tomuto protestu došlo. Je jediný, kdo to zastaví,” prohlásil pro ABC News bývalý guvernér New Jersey Chris Christie.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Tom Bossert, Trumpův bývalý poradce pro vnitřní bezpečnost a boj proti terorismu, prohlásil, že Trump “nepodloženě podkopával americkou demokracii celé měsíce a nese vinu za toto obléhání.”


Zdroj: ČTK

Náhledový obrázek: cnn.com

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

Filmy & seriály

Uživatelé sociálních sítí požadují po tvůrcích filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, aby vystřihli scénu s Donaldem Trumpem. Iniciativu podpořil i herec Macaulay Culkin, který...

Osobnosti

Hymnu Spojených států při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena zazpívá popová hvězda Lady Gaga a na netradičně komorním ceremoniálu příští týden vystoupí také zpěvačka...

News

Policie amerického Kapitolu oznámila, že středeční násilí má pátou oběť. Zraněním způsobeným během vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu podlehl policista ze...

News

Americký Kongres dnes potvrdil výsledek podzimních prezidentských voleb a učinil tak poslední formální krok před inaugurací Joea Bidena jako nového prezidenta USA. Po středečních...

Reklama

© 2019-2021 NEWSTER.cz TOPlist

You cannot copy content of this page