Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

PŘEHLEDNĚ: Jaká nová omezení budou platit v nouzovém stavu od 1.března? Nákupy jen v okresu, do práce s potvrzením

Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření proti šíření koronaviru. Cílem je zlepšení epidemické situace v Česku. Omezen bude volný pohyb osob, zcela se uzavřou také školy a školky či některé dosud otevřené obchody.

Kabinet premiéra Andreje Babiše od příštího týdne omezí volný pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. 

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Ministr školství Robert Plaga na twitteru uvedl, že kromě stávajících opatření ve školství se od příštího týdne uzavřou i mateřské školy, 1. a 2. ročníky základních škol včetně přípravných stupňů, speciální a praktické školy. 

„Od 1. března bude v zastavěném území obce povinně všude minimálně chirurgická rouška. Ať půjdete kamkoli, bez ohledu, jak budete od jiných lidí daleko,” řekl po pátečním jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný. Výjimka platí jen případě, že je člověk sám v přírodě.

Co bude od 1.března platit?

Na tři týdny omezení pohybu

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Vláda na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání bude potřeba například potvrzení od zaměstnavatele.

Nákupy jen v rámci okresu

Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu, schválila vláda.

Venčení psů v noci do 500 metrů od domova

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Na cesty s čestným prohlášením

Za největší změnu Hamáček označil to, že lidé mají od pondělí zakázáno opustit hranice okresu. „Šli jsme tzv. francouzskou cestou a požadujeme po občanech čestné prohlášení, kam jedou a na jak dlouho, aby bylo možné zkontrolovat, že tam člověk skutečně dojel.“

Omezené i návštěvy příbuzných v rámci okresu

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

V práci povinně s ochranou dýchacích cest

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.

Školy se zavřou všechny, výjimku mají jen ty pro děti zdravotníků

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Budou uzavřeny všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimkou jsou tato zařízení, která fungují při zdravotnických zařízeních, kam mohou dávat své děti lékařky, lékaři či zdravotní sestry a další nemocniční personál.

Na svatbu? Jen v rámci okresu

Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude od pondělí možné jen v okresu, kde daní lidé bydlí, vyplývá z nařízení vlády.

Uzavírka dalších obchodů

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Nově budou opět zavřeny obchody s dětským oblečením. Vláda asi na půlku podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.

Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

Kde lidé najdou formuláře, které potřebují pro cesty mimo okres?

Vláda poskytla vzory čestného prohlášení či potvrzení o výkonu povolání, které lidé potřebují pro cesty mimo okres. Není ale nutné je tisknout, stačí opsat rukou. Jedná se ale pouze o vzor, klíčové je sepsat např. čestné prohlášení se všemi potřebnými náležitostmi. Vzory budou zveřejněny na webu mvcr.cz.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Zdroj: ČTK, seznamzpravy.cz
Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje limit setkávání na nejvýše dvě osoby, odkazuje na takzvaný pandemických zákon i zákon o ochraně veřejného zdraví. Opatření...

News

Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti...

Hudba

Festival Rock for People, který se měl v červnu konat na letišti v Hradci Králové, se kvůli pokračující epidemii koronaviru neuskuteční. Organizátoři jej posunou...

News

Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i...

Reklama

You cannot copy content of this page