Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

News

Pracovní povinnost i pro středoškoláky? I ta se připravuje, oznámil Blatný

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty některých středních a vysokých škol. Během dnešních interpelací ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Uvedl, že se na tom dohodl s vedením vysokých škol a ministerstvem školství. Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda.

Ministerstvo školství není zastáncem pracovní povinnosti, ale na návrh ministerstva zdravotnictví se snaží se zástupci škol najít přijatelný kompromis, řekla na dotaz ČTK mluvčí úřadu Aneta Lednová.

„Zítra připravujeme po dohodě s vedením vysokých škol a s ministerstvem školství pracovní povinnost (…) i pro studenty středních a vysokých škol v oborech, které mohou pomoci,“ řekl bez dalších podrobností Blatný. Ministr možnost znovu zapojit mediky či studenty zdravotnických škol v minulých dnech už několikrát zmínil, kvůli jejich studijním povinnostem ale k tomu zatím nepřikročil. Proti povinnosti opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult.

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.

Lednová uvedla, že ministerstvo školství (MŠMT) není zastáncem pracovní povinnosti, a to zvlášť plošného charakteru pro všechny ročníky vybraných škol. „S vědomím závažnosti epidemické situace a na návrh ministerstva zdravotnictví tedy MŠMT vstoupilo v jednání s děkany lékařských fakult, rektory vysokých škol a zástupci středních a vyšších odborných zdravotnických škol a snaží se s nimi najít přijatelný kompromis,“ řekla. Ministerstvo školství podle ní zároveň považuje za nutné zajistit, aby hejtmani nemohli povolat studenty, kteří už vypomáhají v jiném zdravotnickém zařízení.

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Pracovní povinnost se týkala mimo jiné studentů čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. Loni na jaře trvala od poloviny března zhruba dva měsíce, druhá pracovní povinnost skončila studentům také po dvou měsících v polovině prosince. Studenti, kteří v nemocnicích pracovali dobrovolně nebo tam měli pracovní smlouvu, mohli v zařízeních zůstat.

Ode dneška mohou hejtmani a primátor hlavního města do nemocnic, které jsou přetížené, povolat zdravotníky z ambulantního sektoru. Některé kraje už uvedly, že této možnosti využijí.


Zdroj: ČTK

Následuje reklama. Posouvej dál pro čtení.
Přidat komentář

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama
Reklama

Může se ti líbit

News

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje limit setkávání na nejvýše dvě osoby, odkazuje na takzvaný pandemických zákon i zákon o ochraně veřejného zdraví. Opatření...

News

Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti...

Hudba

Festival Rock for People, který se měl v červnu konat na letišti v Hradci Králové, se kvůli pokračující epidemii koronaviru neuskuteční. Organizátoři jej posunou...

News

Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i...

Reklama

You cannot copy content of this page