Přidej se k nám

Co potřebuješ vyhledat?

KORONAVIRUS online | Registrace na očkování | PCR a antigenní testy

SVĚT

Nakaženo: 194,365,567 Viru podlehlo: 4,163,416 Uzdravilo se: 127,883,043

Co je COVID-19?

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jaký je průběh nemoci COVID-19?

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), nasbíraných pouze na základě případů z Evropy, zažívá 80 % nakažených mírný průběh nemoci.

Těžkými příznaky trpí 14 % lidí a 6 % kritickými. Tito lidé, zejména staří a jinak nemocní, mohou trpět zánětem plic a velmi špatně se jim dýchá, proto často potřebují plicní ventilaci. Množství lidí, kteří mohou na onemocnění zemřít, se často liší podle toho, jak je daná populace stará.

Zatímco riziko úmrtí pro nakaženého člověka mladšího 40 let je asi 0,2 %, nad 60 let už je to 3,6 % a nad 80 let bezmála 15 %.

Příznaky

COVID-19 je vysoce nakažlivé onemocnění, které se pozná hlavně podle horečky, dýchacích potíží – kašle a dušnosti, bolestí svalů a únavy. Většina nemocných má naštěstí lehčí průběh nemoci, ale hlavně senioři a chronicky nemocní jsou ohroženi i na životě.

Inkubační doba se pohybuje mezi 6 a 14 dny. K přenosu nemoci dochází kontaktem s infikovanou osobou prostřednictvím kapének šířených při mluvení, kýchání či kašlání, ale můžete se nakazit i přenosem z předmětů, kterých se nakažený dotýkal

Důležité kontakty a odkazy

Bezplatná informační linka ke koronaviru : 1221
(v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin)

Důležité kontakty pro veřejnosti: koronavirus.mzcr.cz/dulezite-kontakty-odkazy/

Více také na koronavirus.mzcr.cz

covidgov2x

Registrace na očkování, testování

Celá očkovací akce se pro běžnou populaci odvíjí od Centrálního rezervačního systému. Ten se otevřel v pátek 15. ledna  – na stejné webové stránce, jako je v současnosti rozcestník pro objednávky na testování CRS.UZIS.CZ. Zpřístupnil se také přes adresu REGISTRACE.MZCR.CZ.

Ten, kdo neovládá práci s počítačem, a nemůže si proto rezervaci sám zařídit, má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného několik možností. „Systém umožňuje, že za vás registraci udělá někdo jiný. Může to být rodinný příslušník, praktický lékař, nebo asistent na lince 1221,“ uvedl ministr. Neměl by přitom být problém, pokud člověk pro první ověření použije vícekrát stejné telefonní číslo.

Od 27.února se mohou registrovat učitelé a od 1.března osoby starší 70ti let pod stejnými, výše uvedenými odkazy.

Antigenní testy – testovací místa, objednávky apod. můžete provést na stránce testovani.uzis.cz/Antigen

PCR testy – testovací místa, objednávky apod. můžete provést na stránce testovani.uzis.cz

Covid-19 na NEWSTERu

Interaktivní mapa

You cannot copy content of this page